Agnisara Dhauti Kriya jest bardzo przydatną techniką. 
Po pierwsze, nie zapominaj, że jest to jedno z ćwiczeń oczyszczających, to znaczy prowadzi do poprawy usuwania nagromadzonych trucizn z organizmu, przyspiesza zastój krwi, poprawia motorykę jelit i pomaga całkowicie oczyścić żołądek i jelita. 

Agnisara Kriya poprawia trawienie i metabolizm, stymuluje mięśnie brzucha, pomaga spalać tłuszcz, poprawia funkcjonowanie wątroby, śledziony i nerek oraz reguluje równowagę kwasowo-zasadową. Ponadto ta technika normalizuje układ rozrodczy, ponieważ przyczynia się do odpływu zastoju krwi żylnej z obszaru miednicy. Jeśli mówimy o aspektach energetycznych, to agnisara dhauti zmniejsza apana vayu, energię w dół, co pozwala podnieść energię do wyższych ośrodków.  Ponadto ma miejsce oczyszczanie i harmonizacja czakr Muladhara, Svadhisthana i Manipura: wyraża się to w rozwoju takich cech, jak cierpliwość, wola, równowaga emocjonalna. Podobnie jak agnisara, pozwala szybko się rozgrzać, co jest istotne podczas ćwiczeń w zimnych pomieszczeniach lub na ulicy rano.
Agnisara Kriya jest doskonałym przygotowaniem do spełnienia Nauli Kriya, Uddiyana Bandha i takich pranajam, jak Kapalabhati i Bhastrika.

joga yoga

Agnisara Dhauti Kriya: Technika wykonania
Istnieje kilka sposobów na wykonanie agnisar kriya. Najważniejszą rzeczą, którą należy zaobserwować w każdej z opcji są szybkie ruchy brzucha, maksymalne wycofanie i pchnięcie pępka. Ćwiczenia można wykonywać zarówno na stojąco, jak i na siedząco, zarówno przy wstrzymywaniu oddechu, jak i bez niego.

Przykłady wykonania Agnisar Dhauti Kriyi
Stanie bez wstrzymywania oddechu. Połóż nogi w niewielkiej odległości od siebie (nie szersze niż ramiona) i lekko zgnij je, przechyl ciało do przodu i oprzyj dłonie nieco ponad kolanami, aby kciuki patrzyły na ciało. Ręce są proste. Otwórz usta, wysuń język, szybko oddychaj przez usta jak pies i ruszaj żołądkiem w rytm oddychania. Jest to uproszczony sposób na rozpoczęcie pracy. Siedzenie bez wstrzymywania oddechu. 
Usiądź w jednym z dogodnych dla ciebie pozach, może to być pozycja ucznia (vajrasana), lotos (padmasana), pół lotos (ardhapadmasana), korzystna pozycja lub pozycja miłosierdzia (bhadrasana, zaleca się w szkole jogi Bihar). 
Następnie robimy wszystko jak w poprzedniej wersji. Stojąc wstrzymując oddech. Regał jest podobny do tego opisanego w pierwszym przykładzie wykonania. Wykonaj pełny wydech (możesz pochylić się do przodu, aby zmaksymalizować wydech i przywrócić ciało rękami nad kolanami). 
Wstrzymaj oddech. 
Zacisnąć blokadę gardła (jalandhara bandha), przyciskając podbródek do klatki piersiowej bliżej dołu między obojczykami. Następnie zacznij szybko manipulować żołądkiem, naciskając pępek na kręgosłup i popychając go w przeciwnym kierunku. 
Kiedy chcesz wdychać, najpierw musisz odblokować blokadę gardła, a następnie wskazane jest wydychanie powietrza, a dopiero potem spokojne oddychanie.
Siedząc wstrzymując oddech. 
Wybieramy jedną z pozycji siedzących opisanych w drugiej wersji i robimy wszystko jak w poprzednim akapicie (z wyjątkiem stojaka).

 

Podczas wykonywania agnisar kriya należy przestrzegać kilku zasad:

  • Ta technika jest wykonywana na czczo lub nie wcześniej niż cztery godziny po jedzeniu;
  • Ćwiczenie nie jest konieczne 100 razy w jednym podejściu, możesz wykonać kilka podejść, na przykład 15 razy z opóźnieniem 30 lub 50;
  • Wstrzymanie oddechu nie powinno powodować poważnego dyskomfortu. 
    Jeśli po wykonaniu ćwiczenia nie ma wystarczającej siły, aby odetchnąć i wziąć spokojny oddech, a występuje ostry oddech spontaniczny, należy zmniejszyć odstęp między opóźnieniami.

! Przeciwwskazania ! do agnisara dhauti kriya: ciąża i dwa miesiące po niej, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu serca, choroby żołądka w okresach zaostrzenia, wrzód trawienny żołądka lub dwunastnicy, rok po operacji brzucha, choroby zakaźne wyrażane przez gorączkę i biegunkę, wszelkie nowotwory złośliwe, dni oczyszczania u kobiet.

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *