Popularne ćwiczenie, znane jako rozciąganie, często bywa uznawane za nieprzyjemne i mało zrozumiałe. Wielu ludzi sądzi, że przedni mięsień uda, znany również jako czworogłowy, jest napięty, twardy, zablokowany, skrócony i wymaga rozciągania. Pomimo bólu i trudności, wielu jest przekonanych, że muszą wytrzymać to niekomfortowe uczucie, ponieważ w przeciwnym razie, jak można rozciągnąć ten zdrowy, gęsty kawałek mięsa?

Zanim jednak przystąpimy do rozciągania, warto zastanowić się, jakiego rodzaju „kawałek mięsa” mamy na myśli. Mięsień czworogłowy uda składa się z czterech mięśni, a każdy z nich odgrywa swoją unikalną rolę, różniącą się od pozostałych trzech. Jakie funkcje spełniają poszczególne części mięśni czworogłowych uda?

Włókna prawie wszystkich głów mięśnia czworogłowego ułożone są pod skosem. Zazwyczaj ten mięsień rozciągany jest w sposób jakby włókna biegły wzdłuż kości udowej

Aby zrozumieć działanie mięśni, przyjrzyj się kierunkowi ich włókien. Jakie obszary łączą się podczas skurczu? Dlaczego włókna ułożone są pod tym konkretnym kątem?

To pytanie staje się kluczowe, zwłaszcza gdy mówimy o dwóch dużych mięśniach po bokach: przyśrodkowym i bocznym. Ich włókna rozmieszczone są ukośnie, wychodząc od silnego, szerokiego ścięgna, które obejmuje rzepkę. Pełnią funkcję jak uzda konia, kontrolując kierunek ruchu, umożliwiając prawidłowy ruch rzepki w różnych pozycjach kolana. Czy elastyczność uzdy konia ma wpływ na jego poruszanie się?

*Te mięśnie kiedy są zbyt napięte warto zastosować masaż – opcji jest wiele.

Mięsień pośredni leży głęboko pod wszystkimi głowami mięśnia czworogłowego, posiada część włókien które biegną pionowo, ale jego główną długość reprezentuje ścięgno, prawie cała jego powierzchnia jest przyczepiona do kości, czy można rozciągać coś co jest przymocowane do kości?

Poniżej można zauważyć, że mięsieļ pośredni jest przyczepiony do kości.

Najbardziej obiecujący do rozciągania to mięsień prosty czworogłowy uda, znajdujący się z przodu. Jest uznawany za jedyny w tej grupie mięśni, który może ulec skutecznemu rozciągnięciu. To się dzieje, gdy cofasz nogę do tyłu lub podwijasz kość guziczną  równocześnie trzymając aktywny pas brzuszny.

Włókna tego mięśnia biegną pod kątem, a dodatkowo posiada część ścięgnistą, która go przenika niemal w całości, często nie jest uwidoczniona na ilustracjach. Ścięgna nie powinny być rozciągane.

Najczęściej mięsień czworogłowy jest rozciągany przez zgięcie kolana w tej pozycji mięsień prosty uda napina się ponieważ przechodzi przez staw biodrowy oraz kolanowy, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że zostaje rozciągany.

Czy warto pracować nad elastycznością mięśnia czworogłowego uda?

Bez wątpienia, warto mu poświęcić uwagę. W codziennym życiu narażony jest na napięcie, skrócenie, a siedzący tryb jedynie to potęguje. Jednak istotne jest zrozumienie, CO dokładnie podlega rozciąganiu i JAK najlepiej zadbać o tę grupę mięśni.

To nie tylko kwestia rozciągania konkretnego mięśnia. Podczas sesji rozciągania wpływasz na WSZYSTKO, co znajduje się pod skórą, a nawet skóra sama w pewnym stopniu dostosowuje się do tego procesu. Warstwy tkanki łącznej, czyli pochewki powięziowe, które otaczają mięśnie, powinny swobodnie przemieszczać się po sobie, ale istnieje ryzyko, że się skleią, utracą ruchliwość i na końcu zrosną. Rozciąganie tutaj jest kluczowe, aby przywrócić tym strukturom płynność ruchu.

W trakcie rozciągania eksperymentuj z różnymi ruchami: delikatne kołysanie, płynna i powolna dynamika, skręcanie i zginanie. Zamiast siedzieć bez ruchu podczas rozciągania, ruszaj się, aby doświadczyć, jak biodra reagują na ruch. One przecież są stworzone do bycia w ruchu.

Biodra zostały stworzone również z myślą o sile i efektywnie reagują na obciążenia energetyczne – to nasza druga odpowiedź na pytanie „JAK?” Podczas rozciągania mięśni czworogłowych uda, warto znaleźć moment, aby je aktywować, dać im opór. Podczas  ćwiczeń rozciągających zazwyczaj zginamy kolano. Spróbuj wprowadzać ruch prostowania, napierania na dłoń, ścianę itp. Poczujesz wyraźną zmianę doznań, a twoje mięśnie zaczną wykorzystywać swoją funkcję, czerpiąc z tego zdecydowanie więcej niż z biernego rozciągania. Ale to jeszcze nie wszystko. Gdy mięśnie pracują, zachodzą różne procesy biologiczne i fizjologiczne, takie jak skurcze mięśniowe, pobudzenie krążenia krwi, dostarczanie tlenu i składników odżywczych, a także usuwanie produktów przemiany materii.

Procesy te pomagają w utrzymaniu zdrowego stanu mięśni, zwiększają elastyczność, siłę i wytrzymałość. Poprzez aktywację, mięśnie stają się gotowe do pełnienia swojej roli w ruchu, co przyczynia się do ogólnej sprawności fizycznej.

Miękka dynamika, różnorodność kierunków pomogą w zwiększeniu mobilności tkanek miękkich bioder.

DJ

Daga Joga

Zobacz także: