Na czym polega świadoma praktyka?

Regularna praktyka jogi ma zbawienny i dobroczynny wpływ na nasze ciało. Poprawia koncentrację, oddech, a często także i nastrój. Kiedy rozpoczynasz przygodę z jogą, może wydawać się, że to zwyczajne odtwarzanie określonych sekwencji. Jeśli zanurzysz się głębiej dostrzeżesz, że każda praktyka jest zupełnie inna. Wszystko zależy od twojego nastawienia, zaangażowania, dbałości o szczegóły. Możesz praktykować automatycznie lub świadomie, ale tylko jedna z tych dróg zaprowadzi cię do samorozwoju.

Praktyka tu i teraz

Podczas ćwiczeń jogi bardzo istotna jest uważność oraz przebywanie ze swoim ciałem. Każdy z nas czasami odpływa myślami w świat marzeń lub codziennych trosk. Próbuj zauważać te momenty i powracać uwagą do tu i teraz. Jeśli zależy ci, aby twoja praktyka była świadoma, staraj się skoncentrować na niej w stu procentach. Poświęć chwilę na oddech, poczuj swoje ciało, rozpoznaj w jakim jest dzisiaj stanie i kondycji. Wchodząc w poszczególne asany staraj się wykonywać je dokładnie, skupiaj uwagę na ułożeniu stawów, napięcie mięśni, stale monitoruj poprawność wykonywanej pozycji. Innymi słowy – nie bądź niechlujna. Im mocniej i bardziej starannie zaangażujesz swoje ciało, tym więcej korzyści zapewni ci twoja praktyka.

Świadomość ciała

Wraz z upływem czasu i regularnych ćwiczeń, coraz lepiej poznajesz swoje ciało oraz jego predyspozycje lub ograniczenia. To twoja tajna siła. Dzięki niej lepiej wiesz w jaki sposób zaplanować ćwiczenia, aby były bardziej skuteczne i rozwijające. Jeśli masz wysoką mobilność, to może być sygnał, że warto poświęcić więcej uwagi na praktykę, która wzmocni mięśnie. Dbaj o równowagę pomiędzy elastyczością, a siłą. Z czasem zauważysz, które asany przychodzą ci naturalnie, a które wymagają od ciebie przezwyciężania słabości czy nawet strachu. Poznawanie swojego ciała sprawi, że odpowiedzialnie i rozsądnie wyznaczysz realne cele. Będziesz też wiedziała, w których pozycjach twoja uwaga powinna być jeszcze bardziej skupiona, ze względu na wrażliwość danych partii mięśni czy stawów.

Świadomy oddech

Umiejętny i świadomy oddech w praktyce jogi to połowa sukcesu. Reguluje temperaturę ciała, poprawia koncentrację, stymuluje mózg i wzmacnia równowagę. Powinien być dopasowany do wykonywanej przez ciebie aktywności – inaczej oddychamy podczas medytacji, relaksacji czy vinyasy. Świadomy oddech to taki, który jesteś w stanie utrzymać przez całą praktykę, dlatego na początku może wymagać od ciebie automonitoringu. Musi być dopasowany do tego, co akurat wykonujesz:

jeśli aktywne ćwiczenia, należy utrzymywać oddech ujjayi

jeśli siavasaę, należy stosować oddech do brzucha

przy medytacji oddech pełny jogiczny, możesz włączyć również techniki oczyszczające, takie jak kapalabathi, Bhastrika ( są świetnym przygotowaniem do medytacji jak również to Vinyasa ) 

Świadomość ciała, oddechu i bycie „tu i teraz” to podstawowe składniki skutecznej i świadomej praktyki. Praca nad nimi pomoże ci lepiej zrozumieć swój organizm, jego potrzeby i ograniczenia. A to z kolei, zapewni ci więcej wyrozumiałości i zrozumienia dla siebie 😊

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *