Techniki automasażu brzucha

W praktyce jogi istnieje wiele ćwiczeń, które pomagają zadbać nie tylko o mięśnie, ale także o układ trawienny czy oddechowy. Poza szerokim spektrum asan, do praktyki należy wcielać techniki oczyszczające, oddechowe oraz pobudzające pracę organów wewnętrznych. Te, które dzisiaj omówię, należą do ostatniej kategorii. Wszystkie z nich skupiają się na pracy z mięśniami brzucha i należy wykonywać je na czczo lub minimum kilka godzin (2 do 4) po posiłku. Regularna praktyka automasażu brzucha pobudza pracę żołądka i jelit, poprawia ukrwienie organów rodnych, śledziony czy wątroby. Pomaga także spalać tłuszcz i rozwijać mięśnie płaskie oraz skośne.

Uddiyana Bandha

Uddiyana to podstawowa technika, którą warto poznać i rozwijać w celu nauki kolejnych, bardziej zaawansowanych. Stanowi bazę do pracy mięśniem prostym i mięśniami skośnymi, które aktywujemy w pozostałych ćwiczeniach. Aby przygotować się do wykonywania Uddiyana Bandha najpierw oswój wstrzymywanie oddechu. Poznaj i zbadaj granice twojego komfortu oraz samopoczucie podczas zatrzymywania wdechu w płucach. Jeśli czujesz się dobrze i nie odczuwasz zaburzeń równowagi czy nudności, możesz przejść dalej. W pozycji stojącej, po głębokim wdechu wypuść całe powietrze wraz ze skłonem, wznieś się i oprzyj dłonie nad kolanami, podwiń miednicę. W takiej pozycji zassij żołądek do kręgosłupa. Ten ruch może przypominać nieco moment, w którym organizm przygotowuje się na zwrot treści żołądkowej. Wytrzymaj z wciągniętym brzuchem kilka chwil, a następnie puść luźno mięśnie, zrób wdech. Podczas zasysania żołądka, możesz wykonać dłońmi masaż organów znajdujących się pod żebrami, ponieważ w pozycji Uddiyana Bandha dostęp do nich jest ułatwiony.

Agnisara Dhauti Kriya

Agnisara to bardziej zaawansowana technika oczyszczająca, wspierająca wykonanie ćwiczeń oddechowych i angażujących pracę brzucha. Polega na szybkiej pracy mięśniem prostym w pozycji stojącej lub siedzącej. Cały proces i techniki jej wykonania możesz znaleźć w jednym ze starszych wpisów – TUTAJ.

Nauli Kriya

Nauka prawidłowego wykonania Nauli może trwać kilka miesięcy, ponieważ wymaga wysokiej samoświadomości i umiejętnego uruchamiania poszczególnych mięśni. Podczas ćwiczenia wykonujemy falę od lewej do prawej i odwrotnie, aktywując po kolei różne obszary brzucha. W tej technice konieczne jest płynne opanowanie Uddiyana Bandha i pozostawanie w bezdechu przez przynajmniej kilkanaście sekund. Bardzo przydatnym ćwiczeniem, które wspiera wykonanie Nauli, jest napięcie mięśni skośnych i wypchnięcie mięśnia prostego na wciągniętym brzuchu. Aby namierzyć mięsień prosty, możesz poobserwować pracę brzucha podczas unoszenia klatki piersiowej w pozycji leżącej z ugiętymi nogami. Duży mięsień, który uwypukla się w tym ćwiczeniu, to właśnie on. Podczas Nauli Kryia po kolei wypychamy i chowamy mięsień skośny lewy, prosty, skośny prawy. Następnie zmieniamy kolejność i „falujemy” w drugą stronę. To ćwiczenie doskonale pobudza prace jelit i wspiera procesy trawienne.

Uwaga! Wszystkie techniki związane z pracą brzucha nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży oraz w trakcie menstruacji. Niewskazane jest także ćwiczenie przez osoby z nadciśnieniem, chorobami żołądka czy po operacjach obszaru brzucha. Jeśli masz wątpliwości czy techniki pracy brzucha są dla ciebie bezpieczne, zawsze skonsultuj je z lekarzem.

DagaJoga

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *