Na rynku znaleźć można bardzo wiele akcesoriów do jogi, które sprawią, że nasza praktyka będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Sama korzystam – i polecam – niektóre z nich. Każdy z nas ma inne ciało, inne możliwości i inne zakresy ruchów. Czasami trafimy na taki dzień, w którym nasze ciało po prostu odmawia współpracy i zrobienie głębokiego skłonu graniczy z cudem. A może twoja przygoda z jogą dopiero się zaczyna i drobne akcesoria przyjdą ci z odsieczą, aby prawidłowo wykonać nową asanę? Jeśli zastanawiasz się w co warto zainwestować i jakie narzędzia przydadzą ci się podczas codziennej praktyki, zapraszam do czytania.

Klocki do jogi

Prosty, a jednocześnie najbardziej przydatny gadżet (zaraz po dobrej macie!). Klocki do jogi to nic innego jak sześcienne bloczki, których zastosowanie jest niezwykle szerokie. Pomagają w prawidłowym ustawieniu ciała i doskonale sprawdzają się podczas skłonów oraz skrętów. Osobom początkującym usprawnią wejście w pozycję, a osobom zaawansowanym pomogą zwiększyć zakresy ruchów i mobilność ciała. Są także doskonałym narzędziem wzmacniającym pracę nadgarstków i dłoni, które – odpowiednio uruchomione – zapewniają nam dodatkową siłę.

W sklepach znajdziemy trzy najbardziej popularne rodzaje:

  • Klocki drewniane
  • Klocki korkowe
  • Klocki piankowe i z tworzywa sztucznego

Wszystkie z nich mają swoje zalety. Klocki drewniane będą najbardziej wytrzymałe, ale jednocześnie najcięższe. Dobrze sprawdzą się jako podpora pod stopy (np. podczas wykonywania pozycji kruka). Klocki korkowe i piankowe są znacznie lżejsze, dlatego będą stanowiły wygodne wsparcie w pozycjach takich jak mostek (podtrzymywanie ich między udami zabezpieczy twój kręgosłup). Kwestia wyboru takich klocków, to sprawa bardzo indywidualna i zależy wyłącznie od twoich osobistych preferencji. Warto jednak mieć je pod ręką 😊

Paski do jogi

Paski to narzędzie bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób początkujących, których ciało nie jest jeszcze wystarczająco elastyczne. Takie paski (materiałowe lub gumowe) stanowią przedłużenie naszych rąk oraz nóg, dzięki czemu ułatwiają wejście w pozycję i prawidłowe jej wykonanie. Działają jak „ręka Gadżeta” – sprawią, że bez problemu dosięgniesz dokładnie tam, gdzie dosięgać należy. Doskonale sprawdzą się podczas ćwiczeń rozciągających, w pozycjach leżących i siedzących. Warto się nimi wspierać, a z czasem ciało odwdzięczy się za twoją wyrozumiałość.

Pufy do medytacji, woreczki na oczy i wałki do jogi

Dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę i głęboki relaks, np. podczas savasany. Osobiście raczej ich nie stosuję, ale mogą przydać joginom praktykującym długie medytacje lub pozycje relaksacyjne. Pufy – w zależności od kształtu i wyprofilowania – pomagają w zachowaniu odpowiedniej pozycji kręgosłupa podczas siadu oraz zapewniają komfort pod pośladkami. Woreczki na oczy często zawierają ziarna siemienia lnianego oraz naturalne aromaty, takie jak lawenda, która działa wyciszająco i uspokajająco. Dzięki temu, takie woreczki mogą być przydatne nie tylko podczas praktykowania jogi, ale również jako przyjemny gadżet, kiedy układamy się do snu. Wałki do jogi pełnią podobną funkcję jak pufy – pomagają uzyskać komfort podczas relaksacji, zwłaszcza w pozycjach leżących.

Przeróżnych rekwizytów i akcesoriów istnieje baaardzo wiele, ale w codziennej praktyce ja wykorzystuję przede wszystkim klocki i paski. Zwracam jednak uwagę na to, że wszystkie te gadżety mają przede wszystkim ułatwić naszą praktykę, ale nie zastąpią dyscypliny i regularnych ćwiczeń 😊

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *