Ostatnie wpisy

Sekret pracy tyłu uda

Nie jestem specjalistką. Uczę się anatomii i biomechaniki ciała nie dlatego, że muszę, a dlatego, że mnie pasjonuje 🙂 Nieustannie zgłębiam i aktualizuję wiedzę, analizując, testując i szukając głębiej. Dzisiaj chcę Wam napisać o aktualizacji wiedzy, która do mnie przemawia i sporo potwierdza. Jedną z najczęściej kontuzjowanych grup mięśniowych w jodze jest grupa mięśni tyłu …

Praktykuje z uczniami? Patrzę na nich ? A może pół na pół ? Praktyka z uczniami

Kiedyś praktykowałam z moją grupą, dając im motywację, jednocześnie dając wskazówki oraz instrukcje aby zbliżyć ich do zrozumienia i podobnych odczuć  do moich.  W pewnym momencie zrozumiałam że sposób doświadczania, przeżywanie idylli praktyki napewno się różni.  Chciałam poruszyć grupę głębiej, więc robiłam krótkie przerwy w swojej praktyce schodząc z maty i patrząc się w ekran monitora …

Jak rozciągać mięsień czworogłowy?

Popularne ćwiczenie, znane jako rozciąganie, często bywa uznawane za nieprzyjemne i mało zrozumiałe. Wielu ludzi sądzi, że przedni mięsień uda, znany również jako czworogłowy, jest napięty, twardy, zablokowany, skrócony i wymaga rozciągania. Pomimo bólu i trudności, wielu jest przekonanych, że muszą wytrzymać to niekomfortowe uczucie, ponieważ w przeciwnym razie, jak można rozciągnąć ten zdrowy, gęsty …

Mięśnie nie mają pamięci. 

Słyszałaś/eś w dzieciństwie słowa „jak nauczysz się jeździć na rowerze, to już nie zapomnisz”? Sprawdzało się nawet po latach, człowiek wsiadał i jechał. Może mniej harmonijnie, mniej pewnie, ale jechał. To samo dotyczy biegaczy, malarzy, muzyków. Pamięć jest projektem neurologicznym. Neurony tworzą sieci, grupują informacje, zapisują zdarzenia, ilość i jakości skurczów mięśniowych. Nadpisują i aktualizują dane …

Nauczyciel – teoretyk i praktyk

Nauczyciel jogi to dla mnie więcej niż tylko instruktor. To swego rodzaju przewodnik, który przekazuje wiedzę, filozofię, naukę, ale także doświadczenie. Ma szerokie pojęcie teoretyczne, anatomiczne, fizjologiczne, jednak koniecznie poparte własną praktyką i refleksją. Dlaczego to dla mnie takie ważne?Wiedza teoretyczna jest niezwykle istotnym elementem każdej pracy z ciałem. To fundament, który zapewnia bezpieczeństwo ruchu …

Mobilizacja łopatek

Czy na swoich zajęciach jogi, w pozycji psa w głową w dół, usłyszałaś korektę „rotuj barki na zewnątrz, zamknij pachy”? Czy wiesz dlaczego to ważny, acz łatwy do pominięcia, element? Umiejętność zaangażowania (a tym samym wzmacniania mięśni obręczy barkowej) jest podstawą, aby chronić się przed kontuzjami. Jeżeli nauczysz się aktywować i prawidłowo pracować z tymi …

Czy Medytuję?

Czy medytuję? Tak. Medytacja to bardzo ważna część jogi i pracy nad ciałem oraz oddechem, koncentracją, skupieniem. Nie bez powodu stosowana jest w wielu innych dyscyplinach, takich jak sztuki walki czy w nurcie mindfullness. Jak medytuję? Najchętniej sama, w ciszy. Ilość bodźców zewnętrznych ograniczam do minimum tak, abym wsłuchiwała się tylko w siebie. Aktualnie nie korzystam …

Jak wybrać nauczyciela jogi?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie mogę podać Ci gotowej recepty, nie wiem kto będzie dla Ciebie „tym jedynym”. Mogę jednak podpowiedzieć Ci czym ja sugeruję się podczas wyboru i na co zwracam uwagę. Już kiedyś pisałam o tym, że nasza wrażliwość mięśniowa rozwija się poprzez praktykę asan (ćwiczenia równowagi, rozciąganie, wzmacnianie – powtarzalność). …

Nauczyciele jogi

„Czy prowadzisz kursy dla nauczycieli?” „Jesteś moją inspiracją, jak ty to robisz?” „Jak pobudzać w sobie kreatywność, zaangażowanie i siłę do nauczania?” „Jaki zostać taką nauczycielką jak ty?” Takich pytań dostaje nawet kilkanaście w ciągu miesiąca. I chociaż są dla mnie wspaniałą motywacją i motorem do pracy, moja odpowiedź może być rozczarowująca: aby być dobrym …

Joga jako rozwój i wysiłek

Na czym, według mnie, polega piękno praktyki jogi? Na tym, że nie ma w niej ograniczeń, nie ma końca. Zawsze istnieją nowe obszary do poznania, a wraz z rozwojem umiejętności poszerzają się horyzonty nowych możliwości. Kiedy praktykujesz jogę uczciwie – uważnie, nie dla towarzystwa, nie dla zdjęć, ale dla siebie i ze sobą – wtedy …

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *