Czy na swoich zajęciach jogi, w pozycji psa w głową w dół, usłyszałaś korektę „rotuj barki na zewnątrz, zamknij pachy”? Czy wiesz dlaczego to ważny, acz łatwy do pominięcia, element? Umiejętność zaangażowania (a tym samym wzmacniania mięśni obręczy barkowej) jest podstawą, aby chronić się przed kontuzjami. Jeżeli nauczysz się aktywować i prawidłowo pracować z tymi …
Czy Medytuję?
Czy medytuję? Tak. Medytacja to bardzo ważna część jogi i pracy nad ciałem oraz oddechem, koncentracją, skupieniem. Nie bez powodu stosowana jest w wielu innych dyscyplinach, takich jak sztuki walki czy w nurcie mindfullness. Jak medytuję? Najchętniej sama, w ciszy. Ilość bodźców zewnętrznych ograniczam do minimum tak, abym wsłuchiwała się tylko w siebie. Aktualnie nie korzystam …
Jak wybrać nauczyciela jogi?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie mogę podać Ci gotowej recepty, nie wiem kto będzie dla Ciebie „tym jedynym”. Mogę jednak podpowiedzieć Ci czym ja sugeruję się podczas wyboru i na co zwracam uwagę. Już kiedyś pisałam o tym, że nasza wrażliwość mięśniowa rozwija się poprzez praktykę asan (ćwiczenia równowagi, rozciąganie, wzmacnianie – powtarzalność). …
Nauczyciele jogi
„Czy prowadzisz kursy dla nauczycieli?” „Jesteś moją inspiracją, jak ty to robisz?” „Jak pobudzać w sobie kreatywność, zaangażowanie i siłę do nauczania?” „Jaki zostać taką nauczycielką jak ty?” Takich pytań dostaje nawet kilkanaście w ciągu miesiąca. I chociaż są dla mnie wspaniałą motywacją i motorem do pracy, moja odpowiedź może być rozczarowująca: aby być dobrym …
Joga jako rozwój i wysiłek
Na czym, według mnie, polega piękno praktyki jogi? Na tym, że nie ma w niej ograniczeń, nie ma końca. Zawsze istnieją nowe obszary do poznania, a wraz z rozwojem umiejętności poszerzają się horyzonty nowych możliwości. Kiedy praktykujesz jogę uczciwie – uważnie, nie dla towarzystwa, nie dla zdjęć, ale dla siebie i ze sobą – wtedy …
Sieć neuronów
Chodź. Zapraszam Cię dzisiaj do mojego umysłu. Zapraszam Cię do umysłu osoby, która osiągnęła wysoki poziom świadomości ciała i zarządzania nim. Nie mam sportowej przeszłości, a swoją drogę zaczęłam rozwijać już jako dorosła kobieta. Oczywiście, aktywne dzieciństwo to doskonały punkt startowy. Najważniejszy jest jednak umysł, jego otwartość i gotowość do formowania oraz zapamiętywania złożonych oraz …
Oddech oczyszczenia i aktywacji
Kapalabathi – oddech oczyszczenia Kapalabathi to jedno z podstawowych ćwiczeń oddechowych stosowanych w praktyce pranajamy. Ciekawostką jest fakt, że techniki jego wykonania mogą różnić się w zależności od twojego nauczyciela, praktykowanej przez niego szkoły jogi, a nawet znaczenia samego oddechu. W klasycznym ujęciu, kapalabathi to seria aktywnych i silnych wydechów nozdrzami, przy zachowaniu pasywnego, naturalnie …
Bhastrika
Techniki oddechowe: bhastrika W dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu „Bhastrika” oznacza „miechy”. Jest to specjalna, jogiczna technika oddychania, której praktyka rozpala wewnętrzny ogień, pobudzając nas i nasz organizm. Wykonując tę pranajamę wdychamy i wydychamy powietrze z wysiłkiem, aktywując pracę przepony. W przeciwieństwie do kapalabhati, podczas bhastriki wykorzystujemy całą objętość płuc, a nie tylko ich dolne płaty. Pierwszy …
Kręgosłup – rodzaje ruchów
Dobrze skoordynowana praca elementów, z których zbudowany jest ludzki kręgosłup, pozwala na wykonywanie 5 ważnych ruchów: wyprostu osiowego, zgięcia, zgięcia bocznego, wygięcia i skrętu. Możemy wykorzystywać je w codziennym funkcjonowaniu, np. sięgając po coś za nami i wykonując tym samym rotację. Wielu z nas lubi jednak oszczędzać energię i poszukiwać ułatwień – otwierając biodra, uginając …