Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie mogę podać Ci gotowej recepty, nie wiem kto będzie dla Ciebie „tym jedynym”. Mogę jednak podpowiedzieć Ci czym ja sugeruję się podczas wyboru i na co zwracam uwagę.

Już kiedyś pisałam o tym, że nasza wrażliwość mięśniowa rozwija się poprzez praktykę asan (ćwiczenia równowagi, rozciąganie, wzmacnianie – powtarzalność). Oto nasze słowo klucz – „rozwój”.


Każdy rozwój potrzebuje wysiłku oraz zaangażowania, doświadczania odrobiny dyskomfortu, poszukiwania swoich granic. Dlatego dla mnie lekcja nie może być łatwa.

Nawet jeżeli dana praktyka skierowana jest na zwiększenie mobilności lub rozciąganie, nie powinna opierać na siedzeniu w zawieszeniu i słuchaniu biografii nauczyciela. Zdrowe, umiejętne rozciąganie to ciężka i bardzo wysiłkowa praca ciała oraz umysłu. Oparta o koordynację mięśni i skupienie, nie zaś uciekanie myślami poza swoje ciało – ćwiczenie nie będzie wówczas przydatne.

Rozwój nowych umiejętności motorycznych, lub doskonalenie obecnych, jest zauważalne głównie w sporcie. W jodze także jest to ważny element, ponieważ mięśnie muszą pracować i rozwijać się. Twoja postawa powinna wyraźnie ulec poprawie, podobnie twoje zrozumienie i świadomość czucia powinny zanurkować głębiej.


Twój nauczyciel może Cię prowadzić głosem udzielając korekt lub może robić to przez dotyk.

Nauczyciel może być uroczy, miły lub wymagający i szorstki – ważne jest to, aby wyglądał zdrowo, żył szczęśliwie i w zgodzie z naukami, które przekazuje. Był zadowolony ze swojego życia, traktował ludzi z szacunkiem. Jego mięśnie były w zdrowym napięciu, był czysty, pewny siebie, otwarty.

By wysławiał się kompetentnie, bazował na sprawdzonej wiedzy. Niegrzeczności i chamstwo nie są mile widziane – mogą powodować stres i napięcie, które utrudniają koncentrację oraz ograniczają zdolności poznawcze.

Na zajęciach powinieneś otrzymywać jasne wskazówki i wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób wykonywać daną asanę. Jakie mięśnie aktywuje? Do czego służy? W jaki sposób możesz ją wykorzystać? Jak ją rozwijać?

 Ważne jest, abyś czuł się zaopiekowany mądrością. Powinieneś czuć, że otrzymasz modyfikacje dostosowane do Twojego poziomu, kiedy nie jesteś gotowy na trudniejszy wariant. Że nie musisz robić nic wbrew sobie, ale otrzymujesz porcję motywacji i zachęty do pójścia o krok dalej.

Nie powinieneś się również nudzić. Świetnie jest widzieć i wiedzieć, że dobrze sobie poradziłaś, że dokonujesz postępów – to świadczy także o uważności twojego nauczyciela.

Joga oraz terapia jogą to dziedziny, które mają na celu zmianę, rozwój  i poprawę. Bez tych celów angażowanie się w jakąkolwiek aktywność fizyczną jest stratą czasu. Zarówno układ nerwowy, jak i układ mięśniowy, potrzebują aktywizacji. Jeśli tego nie czujesz i nie widzisz zmian przez pół roku/rok, możesz zmienić nauczyciela. To nie Twój „jedyny”. Możesz efektywniej spędzać czas i wydawać pieniądze.

Powodzenia w poszukiwaniu!
DJ

Daga Joga

Zobacz także: