Ulubione maty do jogi

Maty do jogi to temat z jednej strony bardzo wdzięczny, a z drugiej… bardzo trudny! Obecnie, na rynku dostępnych jest niezliczenie wiele marek, materiałów, wzorów. Skąd wiedzieć jaką matę wybrać i która sprawdzi się najlepiej? Nie ma na to jednej recepty, ale w postaram się podzielić z wami moim doświadczeniem i ulubionymi wyborami.

Jak wybrać matę do jogi? 

Jeśli stawiasz pierwsze kroki na macie zrozumiałym jest, że nie chcesz inwestować jeszcze w bardzo drogi sprzęt. Zwracam na to uwagę, ponieważ ceny mat do jogi mogą wahać się od 50 do nawet 700 zł! Na cenę maty wpływ mają materiały, z których została wykonana, miejsce i koszty produkcji, design i parę innych czynników. Niedrogie maty bez problemu kupisz w większości sklepów sportowych czy związanych z jogą, a od paru lat – także w popularnych sieciówkach. Pamiętaj jednak, że tanie produkty najczęściej są wykonane z mniej profesjonalnych materiałów i mogą szybciej ulegać eksploatacji. Na początek możesz zdecydować się na takie rozwiązanie, jednak w miarę rozwoju twoich umiejętności zaczniesz potrzebować sprzętu, który sprosta twoim rosnącym oczekiwaniom.

Aby odnaleźć idealną matę dla siebie wypróbuj:

różne grubości

różne materiały

różną długość i szerokość

określ przeznaczenie maty

Te cztery punkty to twoja podstawowa checklista, dzięki której łatwiej wybierzesz matę dla siebie. Poniżej krótkie omówienie każdego z nich:

Grubość maty

Do praktyki jogi najczęściej zaleca się maty cieńsze, czyli o grubości do 4-5mm. Zwracam jednak uwagę, że priorytetem jest komfort twoich ćwiczeń, dlatego wybierz taką matę, na której będzie ci po prostu wygodnie. Grubsza mata lepiej sprawdzi się także na nierównej powierzchni, którą lepiej zneutralizuje. Będzie także bardziej przyjemna podczas ćwiczeń wykonywanych w oparciu kolana czy łokci o podłoże.

Materiały mat do jogi

W ofercie producentów znajdziesz maty wykonane z bardzo wielu materiałów – syntetycznych oraz naturalnych. Są to między innymi:

kauczuk

poliuretan

korek

PVC (polichlorek winylu)

TPE (pianka termoplastyczna)

mikrofibra

Najlepsze połączenie, według mnie, to wykorzystanie kauczuku oraz warstwy poliuretanu, które zapewnia odpowiednią przyczepność i antypoślizgowość. Takie maty znajdziesz np. w ofercie marki Utupluti, która obecnie jest jedną z moich ulubionych. Mają doskonałą jakość, a ich cena jest napraaaaawdę konkurencyjna 😊 ( Na hasło: DagaJoga10 10% rabatu ) 

Długość i szerokość maty do jogi

Jeśli jesteś bardzo wysoką osobą, masz niezwykle długie nogi lub ręce, większy komfort ćwiczeń zapewni ci nieco dłuższa mata. Dzięki temu, w trakcie twojej praktyki,  nie będziesz musiała przesuwać się po macie, aby z niej nie spaść.

Przeznaczenie maty do jogi

Z doświadczenia wiem, że przeznaczenie maty może być ważnym punktem w jej wyborze. Profesjonalne i antypoślizgowe maty kauczukowe doskonale sprawdzą się w domu i w studio, ale mogą tracić swoje właściwości przy dużej ekspozycji na słońce. Jeśli natomiast bardzo dużo podróżujesz i cenisz sobie rzeczy poręczne oraz niewielkie, zwracaj uwagę na wagę maty oraz zalecane sposoby jej przechowywania. Z czasem, kiedy twoja praktyka będzie coraz dłuższa, możesz zdecydować się na posiadanie kilku mat, dopasowanych do różnych potrzeb: ćwiczeń w domu, plenerze czy właśnie w podróży 😊

Miłej praktyki!

DagaJoga

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *