Jala neti – płukanie nosa i oczyszczanie zatok

Jala neti to jeden z moich standardowych rytuałów zdrowotnych. Poza regularną praktyką asan, już wiele lat temu do swoich nawyków wprowadziłam ćwiczenia oddechowe, masaż organów wewnętrznych (nauli kriya) czy właśnie jala neti, czyli po polsku – irygację 🙂

Czym jest jala neti

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się znany od lat sposób płukania zatok, należący do hinduskich technik oczyszczających, zwanych Shatkarma. Oczyszczanie zatok służy udrożnieniu kanałów przepływu powietrza, dzięki czemu zwiększa się komfort oddechu i ilość tlenu dostarczanego do organizmu. Zabieg pozwala także na usunięcie wydzielin, pyłków i innych zanieczyszczeń z nosa oraz zatok. W wierzeniach hinduskich oczyszczanie ciała i głowy pozwala na lepsze rozumienie świata i ludzi oraz dokładniejsze i bardziej uważne postrzeganie tego, co nas otacza. Z medycznego punktu widzenia, jala neti należy stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Po każdym rytuale powinno się odczekać godzinę, zanim postanowimy wyjść na zewnątrz (zwłaszcza zimą). Pozbawiając nasz nos wydzielin i udrożniając go, torujemy drogę dla nowych drobnoustrojów, dlatego każdorazowo warto odczekać parę minut, aż nasza śluzówka powróci do równowagi.

Co jest potrzebne do przeprowadzenia jala neti?

• jala neli pot / imbryczek do irygacji

• przegotowana, osolona woda

• ręcznik, chusteczki

• umywalka lub miska

Do przeprowadzenia tradycyjnego rytuału potrzebny jest specjalny imbryczek, zwany „neli pot”. Może mieć kształt lampy dżina lub wydłużoną szyjkę. Klasycznie wykonuje się go z ceramiki lub szkła, ale współcześnie można kupić także wersje plastikowe, które dużo lepiej sprawdzą się w podróży.

Do płukania zatok należy użyć odpowiednio przygotowanej wody. Powinna być przegotowana, lekko osolona i w temperaturze pokojowej. Nie polecam wykonywać zabiegu wyłącznie przy użyciu „surowej” wody z kranu, która może podrażniać delikatną śluzówkę nosa. Jeśli chcesz, w każdej aptece możesz zakupić specjalne saszetki przeznaczone do irygacji. Proszek wystarczy wsypać do przegotowanej wody, wymieszać i nie martwić się o nieprzyjemne odczucia.

Przebieg jala neti

Podczas wykonywania rytuału, pochyloną głowę należy trzymać nad umywalką lub miską. Wodę z imbryczka wlewamy do jednej dziurki nosa i pozwalamy wypłynąć drugą. Następnie powtarzamy zabieg na koleją dziurkę. Jeśli twoja zatoka jest przekrzywiona, a jeden z kanałów zwężony, część wody może dostawać się do gardła. Jeśli nie wiesz jak zablokować ten przepływ i część wody trafi do jamy ustnej, należy ją wypluć. Po zakończeniu płukania, warto wytrzeć lub umyć okolice nosa i porządnie go wydmuchać.

Taki prosty zabieg sprawdzi się u wielu osób: borykających się z obniżoną drożnością nosa, mających tendencje do kataru czy o przekrzywionej przegrodzie nosowej. Pozwoli też na oczyszczanie dróg oddechowych w sezonie przeziębieniowym, a nawet wesprze w walce z odzatokowym bólem głowy 🙂

Powodzenia!

DagaJoga

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *