W praktyce jogi istnieje bardzo wiele rodzajów oddechów. Niektóre z nich stosujemy wyłącznie podczas aktywnej praktyki, inne służą wyciszeniu lub schłodzeniu organizmu, a jeszcze inne działają oczyszczająco. Dzisiaj postanowiłam przybliżyć wam kilka mniej znanych, chociaż wciąż bardzo przydatnych oddechów, które uzupełnią waszą codzienną praktykę. A o innym, podstawowym oddechu, możesz poczytać TUTAJ 🙂

Zacznę od Anuloma Viloma, czyli oddechu będącego częścią rytuału zwanego Pranayamą. Anuloma Viloma, inaczej oddech naprzemienny, polega na wprowadzeniu równowagi w naszym układzie nerwowym i oddechowym. Najbardziej popularna wersje zakłada wykonywanie go jako wdech-zatrzymanie-wydech w stosunku 1:4:2. Możesz zacząć od krótszych przedziałów czasu, aby przyzwyczaić się do takiej formy oddychania i nie doprowadzić do efektu podduszenia. Pierwszą anulomę wykonaj w sekwencji 2 sekundy wdechu – 8 sekund zatrzymania – 4 sekundy wydechu,  a jeśli nie poczujesz żadnego dyskomfortu, możesz proporcjonalnie wydłużyć czas. Pamiętaj, że anulome vilome wykonuje się na zmianę, to znaczy: wdech lewą dziurką, zatkanie obu, wydech prawą dziurką. Następnie wdech prawą dziurką, zatrzymanie, wydech lewą. Istnieją różne techniki zatykania nosa, a jedną z nich jest ułożenie dłoni w taki sposób, aby połączyć palec wskazujący i środkowy i podwinąć je do wnętrza dłoni. Palce mały i serdeczny zostają połączone i wyprostowane – nimi zatykasz lewą dziurkę, a kciukiem – prawą.

Kapalabathi – to metoda oczyszczająca płuca, działa pobudzająco, pomaga dotlenić komórki oraz pozbyć się z płuc złogów zalegającego dwutlenku węgla. Ta metoda jest stosunkowo nietrudna do wykonania, ale u osób początkujących może początkowo powodować zmęczenie mięśni brzucha. Kapalabathi wykonuj przez określony czas (np. całą minutę) lub w sekwencji czasowej: 36, 54, 85, 108 (lub więcej) wydechów. Usiądź w siadzie skrzyżnym, zadbaj o utrzymanie jalandhara bandha, zrób wdech nosem,  a następnie wykonaj szereg wydechów kierując mocno i szybko swój brzuch w stronę kręgosłupa. Ruch ten można porównać z chęcią „podrzucania” brzuchem. Pamiętaj, aby nie wykonywać aktywnych wdechów podczas całego ćwiczenia.

Bhastrika, czyli siostra kapalabathi, to ćwiczenie polegające na wykonywaniu serii wydechów, ale i aktywnych wdechów. Możesz uzupełnić je o ruch klatki piersiowej, pracę rąk czy barków. Działa nie tylko oczyszczająco, ale także rozgrzewająco.

A na zakończenie – oddech sitali, czyli wspaniała technika wyciszająca, uspokajająca i, co bardzo ważne, wychładzająca. Zachęcam do spróbowania jej po wymagającej praktyce, zwłaszcza w gorące dni. Aby wykonać ten oddech, usiądź wygodnie i zwiń język w rurkę. Zrób powolny, głęboki wdech do brzucha (przez swoja „rurkę”), a następnie przyklej chłodny język do podniebienia i wypuść powietrze nosem. Wykonaj kilka takich oddechów, a z pewnością zauważysz wyciszenie i przyjemne poczucie schłodzenia. Jeśli nie potrafisz wykonać rurki z języka… ćwicz! Język to mięsień, dlatego nawet niesforny – da się zwinąć, jeśli poświęcisz mu trochę czasu i cierpliwości 😉

Buziaki!

DagaJoga

Daga Joga

Zobacz także:

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *